İçeriğe geç

DataCamp Nedir?

Selamlar!

Bu yazımda DataCamp hakkında konuşacağız.

Data drives everything. Get the skills you need for the future of work.

https://www.datacamp.com/

DataCamp, online ve etkileşimli, veri bilimleri odaklı bir eğitim sitesi. İçeriğinde makine öğrenmesi, veri analizi, veri görselleştirme, istatistik gibi birçok konuda sadece kod odaklı değil aynı zamanda işin temellerini de anlatmaya çalışan birçok kurs bulunmakta. Eğitmenlerin bir kısmı çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri bir kısmı da sektörde çalışan tecrübeli veri bilimcilerden oluşuyor.

Career Tracks

DataCamp’in konsepti Udemy, Coursera gibi sitelerden biraz farklı. Seçebileceğiniz birçok Career Track bulunmakta.(Bundan sonra yol diyeceğim). Yollar şu şekilde:

 • Data Scientist (with Python/with R)
 • Data Analyst (with Python/with R/with SQL Server)
 • Python Programmer
 • R Programmer
 • Statistician with R
 • Data Engineer with Python
 • Machine Learning Scientist (with Python/with R)
 • Data Science for Everyone
 • Machine Learning for Everyone

İlk defa girenler için DataCamp size şu üç ana yoldan birini tavsiye ediyor:

R ile veri bilimci, Python ile veri bilimci, SQL Temelleri

Yollar hakkında kısaca bilgi vereyim. Bu yollar Kurs-Proje-Skill Assessment üçlüsünden oluşuyor. Kursların içeriği ilerleme seviyenize göre artıyor. Belirli bir aşamaya geldiğinizde sizden ilgili konunun Skill Assessment quizinden belirli bir puan almanızı bekliyor. Ardından da yönergeli proje geliyor. Fakat isterseniz sıraya uymayabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama getirilmemiş.

Örnek vermek gerekirse Data Scientist with Python yolunu seçtiniz. Öncelikle sizden Introduction to Python ve Intermediate Python kurslarını tamamlamanızı, ardından Python Programming Skill Assessment sınavında yeterli puan almanızı ardından da öğrendiğiniz bilgilerle Analyzing TV Data isimli yönergeli projenizi tamamlamanızı bekliyor.

Yolların en kısa olanı 45 saat ve 11 kurstan oluşuyor. Bu süre diğer yollarda 115 saate kadar çıkabiliyor.

Özetleyecek olursak yol seçimi sizin veri dünyasında hangi rolde kariyer planladığınıza kalmış durumda. Yeni şeyler öğrenmek isteyenler için de ayrı bir fırsat. Kararsız kalanlar içinde.

Son olarak herhangi bir kariyer yolunu bitirdiğinizde o yolu bitirdiğinize dair sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

Skill Tracks

Career Track’lardan sonra Skill Tracklar gelmekte. Yetenek yollarıda tahmin edebileceğiniz üzere Kariyer yollarının parçalara bölünmüş hali. Belirli bir konuya yönelik olarak Kurs-Test-Proje üçlüsünü içerisinde barındırıyor. Kariyer yollarını bitirdiğinizde zaten bazı yetenek yollarınıda tamamlamış oluyorsunuz. Ekstradan da öğrenmek istediğiniz yetenek yollarını seçebilirsiniz.

DataCamp Eğitim Şeması
 • Data Manipulation
 • Importing & Cleaning Data
 • Time Series
 • Text Mining
 • Python Toolbox
 • Tableu Fundamentals

gibi birçok yetenek yolu bulunmakta.

Courses

Gelelim kurslara. Kursta ele alınan konu chapterlara bölünüyor. Genelde çoğu kurs 4 chapter. Bu chapterlarda konular birbiriyle bağlantılı olarak işleniyor. Yani ilk chaptarda öğrendiğiniz bilgiyi son chapterda da kullanmanız gerekebiliyor. Böylece kümülatif bir öğrenme yaşıyorsunuz.

Chapterların bize bilgi sağladığı iki içeriği bulunmakta. Birincisi video, ikincisi transcript adında videoda eğitmenin sunduğu slayt. Eğitmeler konuyu kendileri anlatıyor, konuyla ilgili kodlar ve özet bilgilerde bu slaytlarda bulunuyor.

Hugo reis pythonistaları eğitirken

Çoğu kursun eğitmeni videoda sağda beliriyor. Ben ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Yani sadece eğitmenin sesini duymuyorsunuz. Aynı zamanda mimik ve jestlerinede şahit oluyorsunuz.

Bu arada ne yazık ki eğitimlerde Türkçe altyazı desteği yok. Fakat İngilizce altyazı açabiliyoruz.

Evet. Şimdi sıkı durun. En sevdiğim özelliğe geldik. Egzersiz kısmı.

Videolardan hemen sonra sizi egzersiz bölümüne davet ediyor. Burada iki çeşit egzersiz bulunuyor.

1. Çoktan seçmeli test soruları

Bildiğiniz test. Yukarıda konu ile ilgili bir soru soruyor ve sizden doğru cevabı bekliyor.

2. Kodlama egzersizleri

Bu kısmı resimle anlatmak istiyorum.

Adamlar yapmış bee

Öncelikle sol üst kısımda örneğimizin hikayesi anlatılıyor. Bu bilgileri verdikten sonra bizden istediklerini de maddeler halinde sol alt tarafta Instructions kısmında sıralıyor.

Sağ üst kısımda ise Python kodu yazabileceğimiz bir ortam bulunmakta. Instuction kısmındaki talimatlara uyarak burada istediğimiz gibi kodumuzu geliştiriyoruz.

Kodumuzu yazdıktan sonra Run Code kısmından yazdığımız kodu test edebiliriz. Takıldığımız yerlerde de Instructions kısmında yer alan Take Hint butonuna basarak ip ucu elde edebiliriz. Aman dikkat! DataCampte ayrıyetten XP sistemi bulunuyor. izlediğiniz videolardan, bitirdiğiniz projelerden, tamamladığınız egzersizlerden konunuza göre ayrı ayrı XP puanı kazanıyorsunuz. Buda sizin hangi konuda ne kadar tecrübe topladığınızı ölçmeye yarıyor. Take Hint tuşuna bastığınızda o örnekten kazanacağınız XP’lerin bir kısmından feragat ediyorsunuz. Hatta ve hatta ipucu aldıktan sonrada yapamayacak olursanız Show Answer butonu ile cevabı tamamen görebilirsiniz. Fakat bu o egzersizden alacağınız XP’yi sıfırlıyor.

Kod egzersizinde takıldığınız zamanda sağ üstte bulunan Show Slides ve Show Video butonlarını kullanarak tek tık ile tekrar videoya veya slaytlara geçebilirsiniz.

Yarın gel başla kardeşim

Tüm chapterlerı tamamladığınızda da sizi son olarak bir kapanış videosu karşılıyor. Bu videoda öğrendikleriniz özetleniyor ve bundan sonra hangi eğitimler ile devam edebileceğinizin tavsiyesi veriliyor.

Bu videoyu izledikten sonrada o kursu bitirmiş oluyorsunuz ve bitirme sertifikası almaya hak kazanıyorsunuz.

Projeler

Projeler, Projeler… DataCamp’teki ikinci favori olayım bu. Gerçek veri setleri ile gerçek dünya problemlerine çözüm arıyorsunuz. İşin güzel tarafıda bu projelerin çok büyük çoğunluğu Guided. Yani yönlendirmeli. Yeni başlayanlar için muazzam bir kaynak.

Üç farklı dilde proje bulunmakta: Pyton, R, SQL. Bunlarda Guided ve Unguided olarak ikiye ayrılmakta. Projeler çoğunlukla birden fazla konu içeriyor. Konular yanda.

Yeni bir projeye başladığınızda karşınıza DataCamp sunucularına entegre bir JupyterNotebook çıkıyor.

Notebook iki kısım. Sol taraf Project Instructions kısmı, burada görevlerimiz için gerekli yönlendirmeler bulunmakta. Sağ taraf ise Notebook kısmı. Kullanış olarak bildiğiniz JupyterLab veya Jupyter Notebook. Kodlarımızı bu kısımda yazıyoruz. burada ayrıyeten projenin hikayesi ve gerekli bilgiler bulunmakta.

Sol tarafta tasklar, sağ tarafta notebook. ne güzel istanbul bee

Burada da egzersizlerde olduğu gibi takıldığımız yerde Take Hint butonu ile yardım talep edebilir, hiç yapamadıysak Show Answer butonu ile bulunduğumuz görevin doğru kodunu görebiliriz.

Kodlarımızı yazdıktan sonra Check Project tuşuna basarak yazdığımız kodların doğruluğunu kontrol edebiliriz. Onaylanan görevler en sol taraftaki task numaraları kısmında yeşil yanıyor.

Practice

Pratik kısmı izlediğiniz kurslardaki egzersizlerden bağımsız olarak, kursu izledikten sonra bilgilerinizi taze tutmak için tasarlanmış. Her kursun kendi pratik testi bulunmakta. Bu testlerde 5 adet soru soruluyor. Çoktan seçmeli ve kod tamamlamalı sorular bulunuyor. Süre limiti bulunmuyor. Doğru cevapladığınız soru kadar XP kazanıyorsunuz. Bir nevi hatırlatma aracı.

Assessments

Aslında en heyecanlısı bunlar. Özet olarak 15 soru ve soru başı 70 saniye veriyor. Soru konsepti şu şekilde: Bir kod var fakat kodun bir kısmı eksik. Birde çıktı var. Sizde bu çıktılara ve yarım yazılmış kodlara göre kodun devamını dolduruyorsunuz. Soruyu cevapladıktan sonra submit ediyorsunuz ve bir daha o soruyu değiştiremiyorsunuz. Eğer yazım hatası gibi hatalar yaptıysanız sorunuz yanlış sayılıyor. Bu yüzden kodları dikkatli yazmak gerekiyor.

Bütün soruları cevapladıktan sonra sistem doğru/yanlış oranınıza bakarak diğer kullanıcılara göre sizin seviyenizi çıkartıyor. Career Trackları tamamlamak için bu assessmentlerdan belirli bir puanın üzerinde almak gerekiyor(yukarıda belirttiğim gibi).

Eğer ki o Assessment’tan çok yüksek puan alırsa o Assesment’a bağlı olan kursları otomatikmen bitirmiş sayıyor ve anında sertifikanızı alabiliyorsunuz.

Sonuç

DataCamp içerisinde veri bilimine dair birçok eğitim barındıran, interaktif ve kullanıcı dostu bir girişim olmuş. Yeni başlayanlar ve fikir edinmek isteyenler için gerçekten çok değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki yazım DataCamp’ten 2 aylık ücretsiz hesap edinme üzerine olacak.

Bu uzun ve engebeli yolculuğunda sana başarılar dilerim veri bilimci gardaşım..

Tarih:PythonVeri Bilimi